Jak odpowiednio wyeksponować meble?

Urządzając wnętrze zazwyczaj jako jeden z ważniejszych czynników stawia się dobór odpowiednich mebli. Nie dziwi więc fakt, że maja być one potem dobrze wyeksponowane. Aby tego dokonać, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które to umożliwią.

Kontrastowe czyli lepiej widoczne

Na pewno jednym ze sposobów na to, aby meble stanowiły najważniejszy element aranżacji wnętrza jest zastosowanie kontrastu. Najczęściej mówi się o tym, iż meble powinny być dobrze widoczne na tle ścian. Dlatego też kolor ścian powinien się różnić od kolorystyki mebli, co gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu. O wiele łatwiej z pewnością jest dopasować kolor ścian do umeblowania niż na odwrót. Czasem zasadne jest, aby kontrast nie był tak bardzo widoczny. Wówczas dobrym pomysłem może być zakup mebli w różnych kolorach, na przykład jasny korpus i ciemne fronty. Na tle jasnych ścian są one wyróżnione częściowo, co jednak daje spodziewany efekt. Zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach zasadne jest unikanie zbyt dużych kontrastów, ponieważ może to dawać efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast eksponować meble, sprawiać wrażenie zbytniego nimi przytłoczenia. Dobrym pomysłem może być eksponowanie tylko niektórych mebli, na przykład łóżko tapicerowane w kolorach odmiennych od pozostałych mebli z pewnością będzie niezwykle interesującym dodatkiem.

Meble, które pomagają zwiększyć przestrzeń

Bywa także, iż zadaniem mebli jest optyczne zwiększanie pomieszczenia. Jest to szczególnie przydatne w niezbyt dużych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr wolnej powierzchni ma duże znaczenie. W takiej sytuacji warto postawić na minimalizm, czyli zastosowanie jak najmniejszej ilości mebli. Szafy przesuwne, które umożliwiają przechowywanie sporej ilości ubrań to dobry pomysł w takiej sytuacji. Pomagają bowiem ograniczać ilość innych mebli, nie potrzeba bowiem wówczas tak dużej ilości półek. Dobrze wybrana szafa przesuwna ustawiona w salonie sprawia, że poza nią wystarczy jedynie szafka pod telewizor i stolik, aby można było cieszyć się komfortowym korzystaniem z pomieszczenia. Jeżeli dodatkowo ma ona szklane czy lustrzane drzwi, dodaje całemu pomieszczeniu lekkości i pomaga je optycznie zwiększyć. Obecnie rynek obfituje w różnorodne meble, których dobór to tylko i wyłącznie kwestia gustu poszukujących ich osób. Wielu producentów umożliwia także bez dodatkowych kosztów personalizację mebli, na przykład w przypadku szaf klient decyduje, czy wewnątrz będą półki czy drążki na wieszaki, aby jak najlepiej spełniały one jego oczekiwania.